zaburzenia zwarcia

Zaburzenia zwarcia
i stawu skroniowo-żuchwowego
Kompleksowa diagnostyka przeprowadzana w naszej praktyce pozwala na skuteczne leczenie i rehabilitację zaburzeń zwarcia i stawu skroniowo-żuchwowego.
W ArtDental diagnozowanie okluzji opiera się na łuku twarzowym i kondylatorze Gerbera, analizie zdjęć pantomograficznych oraz tomograficznych stawów.

Diagnostyka w systemie profesora Gerbera ukazuje relacje występujące w układzie zębów i stawu skroniowo-żuchwowego, ukazując przyczyny wadliwego działania układu żucia.


Diagnostyka metodą Gerbera jest bardzo wszechstronna, dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych. Ma ona zastosowanie u pacjentów posiadających częściowe uzębienie, nie posiadających go w ogóle oraz u pacjentów posiadających pełne uzębienie, ale potrzebujących przywrócenie jego funkcji czy korekty estetyki.

Stosując ją możliwe staje się wykonanie prac zabezpieczających zęby i stawy u pacjentów cierpiących na bruksizm, zatrzymanie zaniżania zwarcia, przywrócenie prawidłowej wysokości zębów (co w większości przypadków zastępuje lifting) oraz zdiagnozowanie bólów uznawanych za migrenowe, a mających swoją przyczynę w nieprawidłowym napięciu mięśni w obrębie głowy.

Dodatkowo, praktyka dentystyczna ArtDental dysponuje T-scanem, który uzupełnia możliwości diagnostyczne metody prof. Gerbera. Badanie T-scan jest metodą całkowicie nieinwazyjną. Polega ono na zagryzieniu przez pacjenta specjalnej, jednorazowej płytki sensorycznej z której w ciągu około 10 sekund przekazywane są do komputera informacje pozwalające precyzyjnie ocenić stopień przeciążeń kontaktów zwarciowych.

Praktyka stomatologiczna ArtDental dysponuje również narzędziami do wykonywania elektromiografii powierzchniowej (EMG). Jest to urządzenie do wykonywania nieinwazyjnej (brak konieczności naruszania powłoki skórnej, dzięki zastosowaniu elektrod powierzchniowych) analizy i zapisu czynności elektrycznej mięśni. Opisuje ona aktywność mięśni w różnych pozycjach ciała oraz podczas wykonywania różnych czynności pracy. Jest wykorzystywana zarówno podczas leczenia jak i rehabilitacji.

Dzięki zastosowaniu powyższych metod leczenie zaburzeń zwarcia i stawu skroniowo-żuchwowego w praktyce dentystycznej ArtDental jest możliwie pełne, dokładne i pozwala na uzyskanie doskonałych efektów bez narażania pacjenta na dyskomfort. W przypadkach wymagających fizjoterapii pacjenci są przekierowywani do fizjoterapeuty w Centrum Stomatologicznym ArtDental, co gwarantuje ciągłość leczenia.

Zapraszamy Państwa do samodzielnej kontroli stawu skroniowo żuchwowego.