Laryngologia
Chrapanie zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci jest często bagatelizowaną, choć niezwykle uciążliwą zarówno dla pacjenta jak i jego bliskich, przypadłością. Przypadłości tej nie powinniśmy jednak lekceważyć. Chrapanie negatywnie wpływa na koncentrację, wydajność w pracy czy bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. Może być przyczyną przewlekłego zmęczenia, bólu głowy, a najpoważniejszą konsekwencją jest występowanie bezdechów nocnych. U pacjentów cierpiących na tę przypadłość występuje ryzyko nadciśnienia, a co za tym idzie: zawału serca czy udaru mózgu.
Chrapanie jest sygnałem, że u śpiącego występuje jakaś przeszkoda na drodze przepływającego powietrza. Najczęściej pojawia się, kiedy luźne fragmenty tkanek znajdujących się na drodze powietrza którym oddychamy, poruszają się i wibrują. Dochodzi do zwiotczenia mięśni i zwężenia gardła w związku z tym powietrze wywołuje drgania a chrapanie to właśnie efekt tych drgań. Może wówczas wystąpić bezdech senny, który powstaje na skutek blokady drogi prawidłowego oddychania prowadząc do stopniowo nasilającego się niedotlenienia.
Bezpośrednią przyczyną chrapania jest najczęściej niedrożny nos, wiotkie, długie podniebienie, powiększony języczek podniebienny lub zapadający język zatykający światło dróg oddechowych, symptomy te powstają na skutek: nadwagi, częstego spania na plecach, powiększone migdałki, rozluźniający się język podczas snu, czy chronicznie niedrożnego nosa. Przyczyną może być także palenie papierosów, spożywanie alkoholu lub menopauza.
W leczeniu chrapania bardzo ważne jest skorelowane leczenia laryngologicznego o ortodontycznego. Ortodonta ocenia szerokość podniebienia, natomiast laryngolog sprawdza pojemność dróg oddechowych. Pacjent ma wykonywane badanie snu, po którym podjęta zostaje decyzja o leczeniu. Ambulatoryjnie za pomocą radiochirurgii można udrożnić nos czy dokonać korekty podniebienia, w niektórych przypadkach może być konieczny zabieg w celu zwiększenia pojemności dróg oddechowych ( np. prostowanie przegrody nosowej, obkurczenie małżowiny).
W zastępstwie takich zabiegów lub jako ich ważne uzupełnienie (decyzję podejmuje lekarz), my proponujemy Państwu leczenie chrapania przy pomocy aparatów ortodontycznych. W przypadku lekkich bezdechów sennych oferujemy naszym pacjentom specjalistyczne aparaty ortodontyczne przeciwko chrapaniu, a w ciężkich postaciach bezdechu aparat ortodontyczny oraz aparat Aveo TSD.
Aparat Aveo TSD.
To bardzo proste, tanie, nieinwazyjne oraz sprawdzone w praktykach klinicznych urządzenie. Zapewnia idealnie rozwiązanie, które skutecznie zapobiega chrapaniu, łagodnemu oraz umiarkowanemu bezdechowi sennemu. Aparat Aveo TSD delikatnie trzyma i stabilizuje język wysuwając go do przodu w czasie snu, aby odpowiednio udrożnić drogi oddechowe. Posiadamy w naszej ofercie aparaty w trzech, odpowiednich dla Państwa rozmiarach.

Na zdjęciu 1 widać w jaki sposób, po zaśnięciu, język pacjenta opada na gardło i blokuje prawidłowy przepływ powietrza. Zdjęcie 2 pokazuje pacjenta z założonym aparatem aveo TSD.
Aparat jest prosty w obsłudze, wykonany z silikonu klasy medycznej. Jest stosowany z powodzeniem w wielu krajach Unii Europejskiej, a także: Australii, Kanadzie, Japonii oraz Stanach Zjednoczonych.

CHRAPANIE U DZIECI

Problem chrapania dotyczy również dzieci. Jeśli Państwa dziecko co noc chrapie lub ma bezdechy, może mieć liczne problemy zdrowotne. Dzieci źle oddychające podczas snu rozwijają się gorzej od swoich rówieśników i zdecydowanie częściej chorują. W ogromnej większości przypadków za chrapanie i bezdech u dzieci odpowiedzialny jest przerost migdałków.
PRZEROŚNIĘTE MIGDAŁKI

Trzeci migdał to część układu odpornościowego . Prawidłowo funkcjonujący chroni organizm dziecka przed wnikającymi do dróg oddechowych zarazkami. Jeśli jednak jest nadmiernie przerośnięty może utrudniać prawidłowe oddychanie. Niepokojący sygnałem jest wówczas chrapanie, w trakcie którego mogą także pojawiać się bezdechy – bardzo niebezpieczne kilkusekundowe przerwy w oddychaniu. Zarówno chrapanie jak i bezdechy świadczą o tym, że u dziecka dochodzi do niedotlenienia organizmu. Dzieci chrapiące rozwijają się wolniej niż dzieci zdrowe. Dzieci cierpiące dodatkowo na bezdech mogą mieć podwyższone ciśnienie tętnicze, zaburzone krążenie krwi w naczyniach mózgu, częstsze problemy z nauką i koncentracją. Jeśli więc Państwa dziecko chrapie regularnie, konieczna jest konsultacja laryngologiczna i ocena drożności górnych dróg oddechowych. Najczęściej wykonywane jest badanie radiologiczne lub badanie fibroskopowe. Dziecko powinno mieć też wykonane badanie nocne – nieinwazyjny pomiar wysycenia krwi tlenem w trakcie snu – w celu wykluczenia występowania bezdechów.