Obturacyjny bezdech senny to dość powszechny problem, który dotyka wiele osób. Nierównomierne chrapanie, nagłe wstrzymywanie powietrza czy samoczynne wybudzenia to aspekty, które negatywnie wpływają na jakość snu i nie pozwalają na odpowiedni odpoczynek, a wszystko to może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Nie należy więc zwlekać, tylko rozpocząć diagnostykę w kierunku bezdechu sennego i leczenie, a pomocna w tym będzie wizyta w gabinecie dentystycznym.
Czym jest obturacyjny bezdech senny (OBS)?
Obturacyjny bezdech senny (OBS) to zaburzenie snu, które charakteryzuje się powtarzającymi się epizodami zatrzymania lub spłycenia oddechu podczas snu, co jest spowodowane częściowym lub całkowitym zamknięciem górnych dróg oddechowych w górnej części gardła. Bezdechy, czyli wstrzymania oddychania dłużej niż 10 sekund, czy spłycenia oddechów, mogą pojawiać nawet do kilkudziesięciu razy w ciągu jednej godziny. Ma to swoje liczne negatywne konsekwencje zdrowotne, takie jak zmęczenie, problemy z koncentracją czy poważniejsze – choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca typu 2 czy depresja.
Objawy OBS
Objawy OBS są konsekwencją zaburzeń przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Wśród nich znajdują się:
- chrapanie,
- bezdechy,
- uczucie duszności,
- trudności ze złapaniem powietrza po wybudzeniu się,
- ból w klatce piersiowej,
- kołatanie serca,
- poty nocne,
- częste wybudzenia z potrzebą oddania moczu,
- zgaga,
- uczucie suchości w ustach,
- trudności w ponownym zaśnięciu po wybudzeniu.
Pacjenci z bezdechem sennym często mogą zaobserwować u siebie dodatkowe objawy w ciągu dnia, które są konsekwencją braku odpowiedniej nocnej regeneracji. Do symptomów tych należą:
- zmęczenie,
- senność,
- trudności w utrzymaniu koncentracji,
- trudności w przyswajaniu nowych informacji,
- bóle głowy,
- obniżenie libido,
- rozdrażnienie,
- apatia,
- pogorszenie ogólnego samopoczucia.
Dlaczego rola lekarza dentysty w diagnozowaniu OBS jest ważna?
Podczas rutynowego badania dentystycznego, to właśnie stomatolog jako pierwszy może zaobserwować niepokojące objawy w jamie ustnej, świadczące o obturacyjnym bezdechu sennym. Wśród nich mogą się znaleźć powiększone migdałki, zwężenia szczęki czy cofnięta żuchwa, a także nadmierne starcie zębów, bruksizm czy gotyckie podniebienie. Symptomy te skłaniają dentystę do przeprowadzenia wywiadu medycznego, a także do pokierowania dalszej diagnostyki, np. poprzez skierowanie na polisomnografię.
W gabinecie stomatologicznym nie tylko może dojść do zdiagnozowania problemu, ale i do przeprowadzenia leczenia, zwłaszcza poprzez zastosowanie aparatów ortodontycznych lub szyn, które mogą zmieniać położenie żuchwy oraz wpływać na pozycję języka.
Leczenie OBS
Leczenie OBS zależy od stopnia zaawansowania problemu. W lekkich przypadkach wystarczająca powinna być zmiana trybu życia: redukcja masy ciała, rezygnacja z używek, zadbanie o zbilansowaną dietę, spanie na boku oraz unikanie przyjmowania leków nasennych i uspokajających.
W trudniejszych przypadkach, gdy modyfikacja stylu życia nie przynosi skutku, istnieje możliwość skorzystania z pomocy stomatologii, a ściślej mówiąc – stosowania aparatów wspomagających utrzymania przepływu powietrza w drogach oddechowych w czasie snu. Należą do nich aparaty: utrzymujące dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, wysuwające żuchwę oraz utrzymujące wyciągnięty język. Pomimo wdrożenia specjalistycznego leczenia ortodontycznego, nie powinno się rezygnować z wcześniejszej zmiany trybu życia i wracać do wcześniejszych nawyków.
Rola dentystów w diagnozowaniu i leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego
Dentysta odgrywa istotną rolę zarówno w diagnozowaniu, jak i leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego. Podczas rutynowej wizyty może on zaobserwować pierwsze objawy sugerujące problemy z drożnością dróg oddechowych i odpowiednio pokierować dalszą diagnostyką. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia możliwe jest nie tylko poprawienie jakości snu, ale także zapobieganie poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Współpraca z dentystą, połączona ze zmianą stylu życia, daje pacjentom realną szansę na lepsze samopoczucie i poprawę ogólnego stanu zdrowia.