Mosty protetyczne
Dzięki dzisiejszemu rozwojowi stomatologicznemu, utrata zębów nie musi być trwałym problemem. Istnieje wiele metod, dzięki którym można uzupełnić braki w jamie ustnej. Wśród nich znajdują się mosty stomatologiczne, które są cenionym rozwiązaniem. Czym są mosty protetyczne i co należy o nich wiedzieć? Zapraszamy do lektury!
Czym są mosty protetyczne?
Mosty protetyczne, zwane również mostami dentystycznymi lub mostami stomatologicznymi to metoda stałego uzupełnienia jednego lub kilku brakujących zębów.
Mosty protetyczne zawdzięczają nazwę swojej konstrukcji, gdyż osadzone są za pomocą koron protetycznych na zębach, znajdujących się po dwóch stronach luki. Zęby te nazywa się zębami filarowymi, gdyż właściwie tworzą one filar dla przęsła mostu, czyli sztucznych zębów wypełniających lukę. Mosty dentystyczne można założyć zarówno na dolny, jak i na górny łuk zębowy.
Dzięki swojej konstrukcji, mosty stomatologiczne umożliwiają przywrócenie pełnej funkcji żucia i mówienia, a także poprawiają estetykę uśmiechu, dzięki czemu jest to rozwiązanie cenione przez pacjentów.
Wskazania do założenia mostu dentystycznego
Założenie mostu dentystycznego ma swoje korzyści zarówno ze względów zdrowotnych i funkcjonalnych, ale również estetycznych. Most dentystyczny zastępuje brakujące uzupełnienie, pozwalając na komfortowe przeżuwanie pokarmów – jest to niezwykle ważne, gdyż równomierne rozłożenie siły podczas gryzienia jest ważnym aspektem dla utrzymania zdrowia jamy ustnej oraz stabilizacji sąsiadujących zębów. Ponadto, założenie mostu stomatologicznego maskuje brak uzębienia, przywracając pacjentowi piękny uśmiech.
Przeciwwskazania do założenia mostu stomatologicznego
Niestety, nie każdy pacjent ma możliwość założenia mostu stomatologicznego. Wśród przeciwwskazań znajdują się takie kwestie jak zbyt słabe zęby okalające lukę, na których miałby został założony most, nadwrażliwa błona śluzowa czy zbyt duża odległość między zębami, a ubytkiem. Ponadto, wśród przeciwwskazań mogą się również znaleźć indywidualne choroby i dolegliwości pacjenta, nie pozwalające na założenie mostu stomatologicznego.
Założenie mostu protetycznego a implantu
Przy wyborze metody uzupełnienia brakującego uzębienia może pojawić się wahanie między mostkiem a implantem. Jakie są główne różnice?
Na początku należy zaznaczyć, że przypadek każdego pacjenta rozpatrywany jest indywidualnie i oprócz ogólnych założeń, trzeba mieć na uwadze historię choroby pacjenta, a także jego osobiste preferencje i predyspozycje.
Mosty protetyczne są dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, których luka w uzębienia otoczona jest przez zdrowe zęby, gdyż to na nich budowana jest konstrukcja mostka. Do zalet tego rozwiązania należy niższa cena w porównaniu z implantem, a także fakt, że mogą skorzystać z niego pacjenci, którzy nie są kwalifikowani do założenia implantu, na przykład przez niewystarczającą grubość kości.
Implanty natomiast to rozwiązanie, które jest droższe, a sam proces założenia implantu z koroną jest wiele dłuższy. Jednak niewątpliwą zaletą implantu jest fakt uniknięcia zanikania kości, który rozpoczyna się po utracie zęba.
Jednak, jak już zostało wspomniane, przypadek każdego pacjenta rozpatrywany jest indywidualnie, a rozwiązanie dopasowywane jest do jego potrzeb oraz historii choroby.