Wygląd to nasza wizytówka – niezaprzeczalnie świadczą o tym ostatnie lata, w których wszelkiego rodzaju usługi fryzjerskie i kosmetyczne przeżywają prawdziwy rozkwit. Ale nie tylko one, ponieważ, aby „postawić kropkę nad i” w swoim wizerunku, coraz więcej osób marzy o zdrowym i pięknym uśmiechu. Czy jest na to sposób? Oczywiście! Przykładem jest de-aging zębów, który można wykonać w ramach stomatologii estetycznej.
De-aging zębów – jakie zabiegi?
De-aging, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie odmłodzić uśmiech, czyli zatrzymać i odwrócić oznaki starzenia, a także zapobiegać ich pojawianiu się w przyszłości. Jest to metoda, która w szczególności skupia się brakach w uzębieniu, kruszeniu i ścieraniu się powierzchni zębów, a także na ubytkach, przebarwieniach i zżółknieniach. Musimy mieć jednak świadomość, że niektóre procesy, jak na przykład ścieranie się szkliwa, są nieodwracalne, ale dzięki wybranym metodom leczenia jesteśmy w stanie znacznie poprawić wygląd nie tylko zębów, ale i twarzy.
Leczenie ogólne
Szkliwo zębów jest stale narażone na działanie kwasów i dlatego traci swoje właściwości ochronne. De-aging powinno się rozpocząć więc od leczenia ogólnego – upewnić się, czy nie występują dolegliwości bólowe, takie choroby jak próchnica lub inne, które należy wyleczyć.
Leczenie protetyczne
Bywa, że de-aging wymaga leczenia protetycznego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że braki zębowe również wpływa na wygląd twarzy, gdyż z powodu zaniku kości szczęki i żuchwy pojawiają się zmarszczki wokół ust, a tkanka i skóra twarzy szybciej staje się wiotka. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być wypełnienie kompozytowe, wkłady koronowo-korzeniowe, implanty stomatologiczne lub proteza – metoda dobierana jest indywidualnie pod pacjenta i zależna od jego przypadku.
Leczenie ortodontyczne
Pojawianiu się i pogłębianiu zmarszczkom wokół ust sprzyjają również wady zgryzu, które koryguje się leczeniem ortodontycznym. Jest to ważny aspekt nie tylko pod względem estetycznym, ale również zdrowotnym, gdyż leczenie to poprawia pracę stawu skroniowo-żuchwowego, ogranicza ścieranie się zębów, a nawet może poprawić owal twarzy.
Bonding i wybielanie
Wśród zabiegów składających się na de-aging, znajduje się również bonding, czyli odbudowanie powierzchnie zębowej za pomocą żywicy materiału kompozytowego. Materiał ten występuje w szerokiej gamie barw, dlatego można go dopasować do swojej barwy uzębienia, aby pokryć zniekształcenia, ubytki oraz przebarwienia. Natomiast jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami pełnego uzębienia, bez ubytków, możemy ograniczyć się jedynie do wybielania.
Higienizacja
W utrzymaniu zdrowego i młodego uśmiechu nieocenione jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej. Stosowanie odpowiedniej szczoteczki oraz pasty bez drobinek niszczących szkliwo, nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustnej to najlepsza profilaktyka. Aby jej dopełnić, regularnie powinno się wykonywać zabiegi higienizacji, takie jak skaling, piaskowanie, polerowanie czy fluoryzacja. Dzięki temu pozbędziemy się osadu i kamienia nazębnego, jednocześnie utrzymując naturalną biel zębów.
De-aging to zabiegi dobrane do Twoich potrzeb
De-aging ma właściwości przeciwstarzeniowe, a jego głównym zadaniem jest odmładzanie. Choć pod ogółem de-agingu kryje się wiele zabiegów, to odpowiedni do Twoich potrzeb wybierze profesjonalny stomatolog, biorąc pod uwagę Twoją historię choroby, wszelkie zagrożenia, wskazania i przeciwwskazania. Zasięgnij porady specjalisty już dziś!