Próchnica wtórna to jedna z przypadłości stomatologicznych, która jest częstym powodem leczenia w gabinecie dentystycznym. Dolegliwość ta charakteryzuje się pojawianiem się zmian próchnicowych w obszarze, który sąsiaduje z wcześniej założonym wypełnieniem. Leczenie próchnicy wtórnej może być wyzwaniem, gdyż rozwija się ona wokół wypełnienia, przez co jej diagnostyka może być problematyczna.
Czym jest próchnica wtórna?
Próchnica wtórna, zwana również próchnicą pod plombą lub próchnicą pod wypełnieniem, to dolegliwość, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, a także stanowi poważny problem stomatologiczny. Jest to stan, w których próchnica zębów rozwija się wokół ubytków, które zostały wcześniej zaplombowane. Najczęściej wiąże się ona z koniecznością wymiany wypełnienia.
Nieleczona próchnica wtórna postępuje, a w konsekwencji doprowadza do niszczenia twardych tkanek zęba, osłabia jego strukturę i zwiększa ryzyko złamania. Dlatego też szybka i trafna diagnostyka próchnicy wtórnej, a także jej skuteczne leczenie jest niezwykle ważne w kontekście dbania o stan swojego uzębienia.
Objawy próchnicy wtórnej
W przypadku próchnicy wtórnej objawy są dość podobne do próchnicy pierwotnej. Do jednych z nich należy pojawienie się plam próchnicowych w postaci matowych zmian lub innego rodzaju przebarwień w okolicy istniejącego wypełnienia. Dodatkowo, między plombą a zębem może powstać szczelina, w której będą zbierały się bakterie, co będzie sprzyjało dalszemu rozwojowi próchnicy. W dalszych etapach rozwoju próchnicy wtórnej wypełnienie może zacząć się kruszyć, a nawet wypaść, co może wiązać się z dokuczliwymi dolegliwościami bólowymi.
Pojawienie się dolegliwości bólowych jest ostatnim objawem próchnicy wtórnej i świadczy o jej zaawansowanym rozwoju, gdyż ból związany jest z zajęciem przez próchnicę wtórną miazgi zębowej. W takiej sytuacji konsultacja ze stomatologiem jest konieczna i pilna.
Przyczyny próchnicy wtórnej
Tu, podobnie jak przy objawach, przyczyny próchnicy wtórnej są bardzo podobne do przyczyn próchnicy pierwotnej. Jednym z głównych czynników powstawania tej dolegliwości jest niedostateczna higiena jamy ustnej oraz wysoka aktywność bakterii próchnicowych. Kolejnym, częstym powodem występowania próchnicy wtórnej jest niewłaściwa dieta, ściślej mówiąc spożywanie produktów bogatych w cukry, ale również podjadanie i spożywanie posiłków o nieregularnych porach, przyczynia się do powstawania dziur w zębach.
Nie można również nie wspomnieć o braku kontroli stomatologicznych. Konsultacja stomatologiczna, przynajmniej raz na pół roku, to konieczność, o której wiele osób zapomina. Na kontroli stomatologicznej dentysta jest w stanie dostrzec pojawiające się zmiany i szybko im zapobiec, zanim zdążą przekształcić się w poważny problem. Gdy zapominamy o regularnym odwiedzaniu gabinetu dentystycznego, nie jesteśmy w stanie dostrzec rozwijających się problemów w jamie ustnej.
Leczenie próchnicy wtórnej
Próchnica wtórna manifestuje się zmianami wywołanymi przez bakterie próchnicotwórcze wokół założonych wcześniej plomb. W takiej sytuacji leczenie opiera się na usunięciu zainfekowanej plomby lub całego materiału, w zależności od stopnia zaawansowania rozwoju próchnicy. Konieczne może okazać się opracowanie ubytku od początku, a nawet przeprowadzenie leczenia kanałowego. Po zakończeniu leczenia wymagane jest założenie nowej plomby, a w razie zaawansowanych, nieleczonych zmian, które zdążyły uszkodzić zęba, konieczne będzie wykonanie jego rekonstrukcji.
Zapobieganie próchnicy wtórnej
Skuteczne leczenie dziur w zębach to jedno, ale najważniejszym aspektem jest zapobieganie ich powstawaniu. W tym celu powinno się przykładać wagę do prawidłowej higieny jamy ustnej. Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, nauczenie się prawidłowej techniki szczotkowania oraz korzystanie z dodatkowych środków higienizacyjnych jak nici dentystyczne czy płyn do płukania jamy ustnej to klucz do sukcesu. Jeśli potrzebujesz pomocy z którymkolwiek z tych aspektów – zapytaj swojego dentysty lub higienistki, a na pewno przeszkolą Cię z odpowiednich technik higienicznych. Wprowadź również zmiany w swojej diecie, ogranicz cukry i zacznij zdrowo się odżywiać. Nie zapominaj także o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, które pozwolą na bieżąco wychwytywać wszelkie zmiany w jamie ustnej i umożliwią szybką interwencję.