Wśród wielu wad zgryzu, znajduje się przodozgryz, który polega na wysunięciu żuchwy względem szczęki. Jest to przypadłość, która może doprowadzać do problemów ze swobodnym żuciem i mówieniem, a także może być problemem estetycznym. Czym dokładnie jest przodozgryz i jak go leczyć?
Czym jest przodozgryz?
Przodozgryz to wada, która polega na wysunięciu do przodu dolnego łuku zębowego względem górnego w całości lub tylko jego przedniego odcinka – te przypadłości nazywają się kolejno przodozgryzem całkowitym i przodozgryzem częściowym. Wyróżnia się również przodozgryz rzekomy, w którym problemem jest zahamowanie doprzedniego wzrostu szczęki, co powoduje pozorne wysunięcie dolnego łuku.
Wada ta może prowadzić do problemów z prawidłowym przeżuwaniem pokarmu i mówieniem, ale również może być problemem estetycznym. Wynika to z faktu, że dolna warga lub broda jest wysunięta do przodu, co doprowadza do zmian w wyglądzie twarzy.
Przyczyny przodozgryzu
Najczęstszą przyczyną przodozgryzu są czynniki genetyczne. Oznacza to, że jeżeli jedno z rodziców zmagało się z tą wadą zgryzu, istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko może ją odziedziczyć.
Inną możliwą przyczyną przodozgryzu są czynniki środowiskowe, których dziecko może doświadczyć od najmłodszych lat życia. Mowa tu o takich czynnikach jak ssanie kciuka, zbyt długie korzystanie ze smoczka (po ukończeniu 3. roku życia), karmienie butelką po okresie niemowlęcym, a także zgrzytanie zębami oraz naciskanie językiem na zęby.
Rozwojowi przodozgryzu może sprzyjać również zbyt wysokie układanie głowy do snu niemowlaka, gdyż w takiej sytuacji głowa wygina się do przodu, a odruchowo także dolna szczęka i język.
Do innych czynników przyczyniających się do powstania przodozgryzu zalicza się również przebyte urazy w dzieciństwie, zbyt wczesną utratę zębów mlecznych, regularne oddychanie przez usta zamiast przez nos, przerost migdałków podniebiennych oraz rozszczep podniebienia.
Leczenie przodozgryzu u dzieci
Leczenie przodozgryzu jest możliwe dzięki ortodoncji. Leczyć tę wadę można w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Dobrze jest jednak rozpocząć je jak najwcześniej, gdy można jeszcze w efektywny sposób wpłynąć na rozwój i relacje szkieletowe twarzy.
Leczenie rozpoczyna się od konsultacji z ortodontą, który wykonuje dokładne badanie stomatologiczne, a następnie zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego oraz inne badania, które uzna za konieczne.
W celu leczenia przodozgryzu u dzieci i młodzieży często stosuje się aparaty ruchome, które pomagają korygować wadę we wczesnej fazie. Im leczenie rozpocznie się szybciej, czyli w jak najmłodszym wieku pacjenta, tym większe prawdopodobieństwo uniknięcia bardziej inwazyjnych metod leczenia.
Ćwiczenia przy przodozgryzie u dzieci
Jeśli przodozgryz u dzieci wynika z nieprawidłowych czynników środowiskowych pomocne mogą być ćwiczenia, które obejmują:
- wysuwanie żuchwy przed górne siekacze,
- dmuchanie w piórko z wysunięta do przodu żuchwą,
- wywieranie ucisku na dolne siekacze ku tyłowi.
Przed samodzielnym wdrożeniem ćwiczeń u dziecka, powinno się skonsultować ze specjalistą stomatologii, który sprawdzi, czy działania te odpowiednie są dla konkretnego przypadku.
Leczenie przodozgryzu u dorosłych
Jeśli chodzi o dorosłych, to skorygowanie przodozgryzu jest możliwe, ale trudniejsze niż w przypadku dzieci. Przyczyną jest fakt, że struktury kostne u dorosłego są już w pełni ukształtowane. Leczenie odbywa się zazwyczaj poprzez założenie stałego aparatu ortodontycznego, który precyzyjnie i nieprzerwalnie ma za zadanie przesuwać zęby do właściwej pozycji. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy wada ma podłoże szkieletowe, wymagany może być zabieg chirurgiczny, który pozwoli na modyfikację kształtu i położenia szczęk w celu nadania prawidłowej funkcji zgryzu oraz poprawy estetyki twarzy.