Strona główna » Usługi » Ortodoncja » Aparat ruchomy
Aparat ortodontyczny ruchomy
Aparat ruchomy służy do korygowania wad zgryzu głównie u dzieci, choć w niektórych przypadkach sprawdzi się również u dorosłych. Jak sama nazwa wskazuje, aparat zdejmowany można wyjmować w dowolnym momencie, co nie jest możliwe w przypadku aparatu stałego. Co warto wiedzieć o aparacie ruchomym?
Przeczytaj także: Aparat ortodontyczny stały
Leczenie wad zgryzu poprzez noszenie zdejmowanego aparatu ortodontycznego
Aparaty ruchome pozwalają na poszerzenie łuku zębowego, przechylenie lub wychylenie zębów, a także odpowiednie ustawienie szczęk względem siebie. Aparat wyjmowany stosuje się najczęściej u dzieci, jednak przy niewielkich wadach, do leczenia aparatem ruchomym mogą przystąpić także osoby dorosłe.
Rodzaje aparatów ruchomych
Istnieje wiele rodzajów aparatów ruchomych. Wśród nich znajdują się m.in.:
- Aktywator: Stosowany jest głównie u dzieci. Zapobiega wyrzynaniu się zębów w niepożądanych miejscach, w zamian „przesuwa” je we właściwe. Jest pomocny w kształtowaniu prawidłowego zgryzu.
- Aligner: Jest to aparat wyjmowany, stosowany jako alternatywa do aparatu stałego dla dorosłych.
- Aparat blokowy: Wykonany jest z płyty akrylowej oraz elementów ze stali jak: drut sprężysty, śruby, łuki sprężynowe. Pozwala kształtować odpowiednio łuk zębowy.
- Expander, Hyrax: Wykorzystywane są do poszerzenia łuku górnego szczęki.
- Płytka Schwarza: Składa się z akrylowej płytki wyposażonej w sprężyste druciane elementy zachodzące na siekacze i kły. Stosuje się go w celu rozszerzenia górnych i dolnych łuków zębowych.
- Trainer: Aparat wyjmowany, który oddziałuje na mięśnie jamy ustnej, poprawia kształt łuków zębowych i prawidłowo ustawia zgryz.
- Twin Block: Jest to aparat składający się z dwóch płytek – górnej i dolnej. Służy do korygowania wad żuchwy.
Aparat ortodontyczny ruchomy – zasady prawidłowego użytkowania
Choć aparat ruchomy, w przeciwieństwie do aparatu stałego, można wyjmować z jamy ustnej w dowolnym momencie, to jednak należy pamiętać o zasadach prawidłowego użytkowania go, aby kuracja była skuteczna.
Do najważniejszych czynników prawidłowego leczenia wad zgryzu za pomocą aparatu wyjmowanego należą:
- czas noszenia aparatu w ciągu doby, o którym decyduje ortodonta – zwykle jest to przedział czasowy 12-16 h na dobę,
- zdejmowanie aparatu na czas jedzenia, higienizacji jamy ustnej oraz uprawiania sportu,
- dbanie o czystość aparatu – regularne czyszczenie i mycie pastą,
- rozkręcanie aparatu za pomocą specjalnego kluczyka w częstotliwości zaleconej przez lekarza,
- regularne zgłaszanie się z aparatem ruchomym na wizyty kontrolne.
Aparat ruchomy a stały
Aparaty ruchome, czy też aparaty zdejmowane stosowane są głównie u dzieci. Jest to związane z faktem, że ich zgryz wciąż się rozwija dlatego też łatwiej jest go skorygować. Jednak ruchome aparaty mogą być metodą leczenia u dorosłych, wymagających skorygowania niewielkiej wady.
Stały aparat ortodontyczny zakładany jest u młodzieży i dorosłych pacjentów, którzy muszą skorygować większe wady. Założony aparat stały pracuje nieprzerwalnie, dzięki czemu korekcja jest możliwa.